Son dakika: İcralık borçlar silinecek mi? Bakan Nebati açıkladı!

Yapılması planlanan destek paketi ile 6 milyona yakın vatandaşın icra takibindeki 30 milyar liraya yakın borcu tasfiye edilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, düzenlemeyle ilgili canlı yayında konuştu. Edinilen bilgiye göre, iki ayaklı paket kapsamında yaklaşık 5 milyon ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu silinecek.

YÖNETİCİ BORÇLARI TEMİZLENECEK Mİ?
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, icra borçları hakkında konuştu. Yapılacak düzenleme ile ailelerin borçlu olduğu şirketler icraya verilen alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden mahsup edilecektir. Böylece borç içinde olan bu vatandaşların borçları kamu maliyesinden karşılanacak.

Destek paketinin ikinci ayağı, varlık yönetim şirketleri tarafından takip edilen icradaki borçları içerecek. Buna göre, varlık yönetim şirketlerine devredilen 2 bin 500 liraya kadar takipteki 1 milyona yakın vatandaşın borçları silinecek.

"30 MİLYAR LİRAYA YAKIN TEMİZLENECEK"
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, desteklenecek borçların önemli bir bölümünün temel ihtiyaç olan elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliklerinden kaynaklandığını belirtti.

Nabati yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçları tasfiye etmeyi hedefliyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ile işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kuruluşlar alacaklı tarafını oluşturmaktadır. Borçlular gerçek kişilerdir. Vatandaşlar yaklaşık 30 milyar liralık icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik krizden ve salgından en çok etkilenen alt gelir düzeyindeki vatandaşların icra borçları tasfiye edilecek. söz konusu. Düzenlemenin, yasanın Meclis'ten geçmesinin ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

- İyi 1 Haber , Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://iyi1haber.com/haber/11870889/son-dakika-icralik-borclar-silinecek-mi-bakan-nebati-acikladi