SON DAKİKA: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) beklendiği gibi politika faizini yüzde 14'te sabit tuttu.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) beklendiği gibi politika faizini yüzde 14'te sabit tuttu.

TCMB'nin faiz oranlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki Para Politikası Kurulu'nun politika faizini yüzde 14'te sabit tutma kararı aldığı bildirildi.

2022'DE FAİZ YOK

2021 yılının son 4 toplantısında faiz oranını 500 baz puan indiren TCMB, bu yılın ilk üç toplantısında herhangi bir değişiklik yapmayarak oranı yüzde 14,00'de tuttu.

Banka, Mart ayı toplantısında, enflasyondaki düşüş beklentisini ve Türk lirasını ön planda tutan politikalara vurgusunu yinelemiştir.

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

JEOPOLİTİK RİSKLER RİSKLERİ AZALTIYOR

Devam eden jeopolitik riskler, küresel ve bölgesel ekonomik aktivite üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına neden olmaktadır.

Küresel gıda güvenliğindeki belirsizlikler, yüksek emtia fiyatları, başta enerji olmak üzere bazı sektörlerde artan arz kısıtları ve yüksek ulaştırma maliyetleri, uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır.

Yüksek küresel enflasyonun enflasyon beklentileri ve uluslararası finans piyasaları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Ancak gelişmiş ülke merkez bankaları, artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu nedeniyle enflasyondaki yükselişin beklenenden daha uzun sürebileceğini düşünüyor.

Bu çerçevede, ülkeler arasında ekonomik aktivite, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinin farklılaşması nedeniyle gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde farklılık olsa da merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte ve varlıklarını sürdürmektedirler. programları azaltarak satın alın.

Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler, dış talebin giderek artan pozitif etkisiyle bölgesel farklılıklar ortaya çıksa bile yurt içi ekonomik aktivitenin güçlü kalmaya devam ettiğine işaret etmektedir.

Sürdürülebilir bileşenlerin büyümenin bileşimindeki payı artarken, cari dengede enerji fiyatlarından kaynaklanan riskler devam ediyor.

Cari dengenin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi fiyat istikrarı için önemlidir.

MAKRO ÖNLEME POLİTİKASI GÜÇLENDİRİLECEK

Kurul, uzun vadeli Türk lirası yatırım kredileri de dahil olmak üzere kredilerin büyüme hızının ve ekonomik aktivite ile erişilen finansman kaynaklarının amaçları doğrultusunda buluşmasının finansal istikrar açısından önemli olduğunu değerlendirdi.

Bu çerçevede Kurul, makroihtiyati politika setinin güçlendirilmesine karar vermiştir.

Son dönemde enflasyondaki yükselişte; Jeopolitik gelişmelerin neden olduğu enerji maliyet artışları, ekonomik temellerden uzak fiyat oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların neden olduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etti.

KARARLARIN BİRİKİMLİ ETKİLERİ YAKINDAN İZLENİYOR

Kurul, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyondaki baz etkilerinin ortadan kaldırılması, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlarla dezenflasyon sürecinin başlayacağını öngörmektedir.

Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Alınan kararların kümülatif etkileri yakından takip edilmekte ve fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaştırılması için TCMB'nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liraizasyon yapılmasını teşvik eden kapsamlı bir politika çerçevesi inceleme süreci bu dönemde de devam etmektedir.

TCMB, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda, enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret eden güçlü göstergeler ortaya çıkana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine kadar, liraizasyon stratejisi çerçevesinde elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. elde edilir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin devam etmesi ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak düşmesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.

Böylece yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi için uygun bir zemin oluşturulacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir."

14 Nis 2022 - 21:08 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İyi 1 Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İyi 1 Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İyi 1 Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İyi 1 Haber değil haberi geçen ajanstır.