İşçi ve işverenler bu haber herkesi ilgilendiriyor! Fazla çalışma ücretinde bu sınıra dikkat!

İş Kanunu'na göre haftalık 45 saat veya daha fazla çalışma süresi fazla mesaidir. Normal haftalık çalışma saatleri, günlük 11 saati geçmemek kaydıyla işyerinde farklı şekilde dağıtılabilir.

İş Kanunu'na göre haftalık 45 saat veya daha fazla çalışma süresi fazla mesaidir. Normal haftalık çalışma saatleri, günlük 11 saati geçmemek kaydıyla işyerinde farklı şekilde dağıtılabilir. Örneğin haftada 5 gün çalışan işyerlerinde günde 9 saat, haftada 6 gün çalışan işyerlerinde günde 7,5 saat olarak uygulanmaktadır.

Bazı durumlarda çalışma saatleri bazı haftalarda 45 saatten az, bazı haftalarda daha yüksek olarak belirlenebilir. Denkleştirmenin bu şekilde yapıldığı işyerlerinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi iki ay içinde normal haftalık çalışma süresini aşamaz. Denkleştirme süresi toplu iş sözleşmesi ile dört aya kadar uzatılabilir. Turizm sektöründe denkleştirme iş sözleşmesi ile 4 aya kadar yapılabilmekte, toplu sözleşme ile 6 aya kadar artırılabilmektedir.

Denkleştirme yapılan işyerlerinde bazı haftalarda çalışma saatleri 45 saati geçse bile bu işler fazla çalışma sayılmaz.

AŞIRI ÇALIŞMA 270 SAATI GEÇEMEZ

Kanunen fazla mesai yılda 270 saati aşamaz. Bu sınırlamaya istinaden Yargıtay, yıllık 270 saati aşan fazla çalışma ücretinin işçiye ayrıca ödenmesini talep etmektedir. Sonuç olarak, haftada 5 saat 30 dakikayı ve ayda 22,5 saati aşan fazla çalışma ücretinin o ay işçiye ayrıca ödenmesi gerekmektedir.

Fazla çalışma saatlerinin hesaplanmasında yarım saate kadar olan süreler 30 dakika, yarım saatten uzun süreler 60 dakika olarak kabul edilir. 1 saat 15 dakika fazla mesai yapan işçiye 1 saat 30 dakika fazla mesai hakkı verilir. 40 dakika fazla çalışan işçi de 1 saat fazla çalışmış sayılır.

FAZLA ÇALIŞMA VERGİLERİ YÜZDE 50 DAHA FAZLA ÖDENİYOR

Fazla mesai saatleri için işçilere normal saatlik ücretlerinden %50 daha fazla ücret ödenir. Örneğin brüt ücretin 5.000 TL olduğu bir işyerinde (aylık 180 saatten fazla hesaplandığında) saatlik ücret 27.77 TL'dir. Bu işyerinde bir saat fazla mesai yapan işçiye brüt 41,66 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.

İŞÇİ GÖSTERMEKTEN SORUMLUDUR

İşçi ile işveren arasındaki davalarda fazla çalışma kredileri de dava konusu olmaktadır. Fazla mesai yaptığını iddia eden işçinin bu iddiasını ispat etmesi gerekir. Yargıtay'a göre, işçinin imzası bulunan maaş çeki, yanlış olduğu kanıtlanana kadar kesin kanıt olarak kabul edilir. Bu, maaş çekinin sahte olduğu kanıtlanmadıkça, imzalı maaş çekinde görünen olağanüstü kredinin ödenmiş olduğu anlamına gelir.

İşyeri kayıtları, özellikle işyerine giriş çıkışları gösteren belgeler, işyeri içi yazışmalar fazla mesai kanıtı olarak kabul edilir. Fazla mesainin yazılı belgelerle kanıtlanamaması durumunda da tanık ibraz edilmesi mümkündür. Ancak Yargıtay, işverenin ve aynı zamanda sanık olan işçilerin ifadelerini kabul etmemektedir. Fazla mesai yaptığını kanıtlamak için gösterilecek tanık, işveren nezdinde davalı olmamalıdır.

YÜKSEK İŞÇİ ÜCRETİNDE 5 YIL ZAMAN AŞIMI

Olağanüstü krediler için beş yıllık bir sınırlama süresi uygulanır. İşçi, on yıl boyunca fazla çalışma ücreti almamış olsa bile, ancak son beş yıldaki fazla çalışma ücretini talep edebilir. Beş yıllık süre, davanın açılmasından önceki dönemi kapsar. Fazla mesai davalıları davayı geciktirirlerse, alacakları 5 yıllık süre, geç kaldıkları süre kadar azalır.

07 Şub 2022 - 08:38 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İyi 1 Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İyi 1 Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İyi 1 Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İyi 1 Haber değil haberi geçen ajanstır.