Boşanmada Mal Paylaşımı Yarı Yarıya Mı Yapılır? Nasıl Yapılır?

Boşanmada Mal Paylaşımı Yarı Yarıya Mı Yapılır? Nasıl Yapılır? Bugüne kadar, boşanma paylarının Medeni Kanun'un 01/01/2020 tarihli mevzuatına uygun olarak yapılacağı biliniyor

Boşanmada Mal Paylaşımı Yarı Yarıya Mı Yapılır? Nasıl Yapılır?

Bugüne kadar, boşanma paylarının Medeni Kanun’un 01/01/2020 tarihli mevzuatına uygun olarak yapılacağı biliniyor. Burada mal paylaşımının boşanmadan sonra gerçekleştiğini bilmekte fayda var. Mülkiyet paylaşımındaki kritik aşama, evlilik birliğinin yasal olarak feshedilmesidir. Bu aşamada mallar daha sonra bölünür.

Bir mülk paylaşım servis talebini nasıl açarım?

Aslında, mülk paylaşımının temel kuralı, edindiğiniz malları eşit olarak paylaşmaktır. Bir mülk paylaşım davasını nasıl açarsınız? Birincisi, boşanma ile mal taksimi davası açmak mümkün değil. Yani aynı durumda hem boşanma hem de mal paylaşımı davası olamaz. Her halükarda, aynı anda başka bir dava açılırsa, yetkili mahkeme, mal taksimi davasını ele almak için boşanma işlemlerinin tamamlanmasını beklemektedir. Bu bilgiler ışığında mal bölünmesi davasının görülmesi için boşanmanın hukuken sonuçlandırılması gerekmektedir. Sözleşmeyle boşanmış bir boşanmadaki gibi mülkiyet paylaşımı nasıldır? Detaylar burada!

Müzakere edilen boşanma davalarında mülk paylaşımı nasıl yapılır?

Boşanma bir sorun olduğunda, mülkü bir anlaşma ile paylaşmak daha kolaydır. Çünkü bu tür boşanmalarda mülkiyet protokole bağlı olarak iki taraf arasında bölünür. Başka bir deyişle, evlilik birlikteliği sırasında edinilen mallar, evlilik bittikten sonra her iki tarafça paylaşılır. Mülk paylaşıldığında taraflar adına üçüncü şahıslardan satın alınan mallar da sürece dahil edilir. Taraflarca düzenlenen tutanakların bir parçası olarak tüm varlıklar ayrıntılı olarak yazılmalıdır. Daha sonra mahkeme bu boşanma sicilini onayladıktan sonra mülk de bölünecek. Peki boşanmadan sonra mal paylaşımına ne dersiniz? Detaylar burada!

Boşanma bölünmesinden sonra mülk nasıl bölünür?

Boşanma yasal olarak kesinleştikten sonra mülkün bölünmesi aşaması başlar. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Örneğin boşandıktan sonra mal paylaşımı; her iki taraf da kişisel mallarını geri alır. Başka bir deyişle, hiçbir şekilde kişisel mülkiyet devri yoktur! Öte yandan kişisel mülkiyet, miras alınan varlıklar veya üçüncü şahıslardan mali olmayan tazminat ve bireysel kullanım için ayrılmış öğeler arasında bölünemez. Elbette evlilik ortaklığında edinilen malların yarısı prensip olarak kabul edildi. Bu, istihdam ilişkisi sona erdikten sonra edinilen varlıkları içerir. Tartışmalı boşanmada boşanma nasıl bölünür? Detaylar burada!

Tartışmalı boşanmalarda mallar nasıl bölünür?

Elbette, konu mülk paylaşımı söz konusu olduğunda, boşanma anlaşmazlığı meselesi muhtemelen tartışmalı olacaktır. Bu nedenle tartışmalı mülk paylaşımı davaları normalden çok daha uzun sürüyor. Mal paylaşımında tartışmalı durumun sonu yine mahkemeden geçiyor. Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta gayrimenkul rejimi sorunudur. Diğer bir deyişle, tartışmalı boşanmalarda mal paylaşımı da mülkiyet rejimine göre yapılır. Tartışmalı bir boşanmanız varsa, alanında uzman bir avukatla çalışmak yararlıdır. Bu sayede büyük bir titizlikle yapılması gereken bu işlem başarıyla tamamlanmış olur. Boşanma durumunda mülk ikiye bölünecek mi? İşte bu sorunun cevabı!

Günümüz koşullarında, mülk paylaşımına ilişkin kriterler Medeni Kanun’a göre oluşturulmuştur. Satın alınan mal rejimi olarak da bilinen mülkiyet rejimi burada kilit faktördür. Aslında evlilik sürecinin yasal olarak sona ermesinden sonra mülkü paylaşmak için evlilik sırasında sözleşme imzalamaya gerek yoktur. Tüm bu bilgiler ışığında, eşlerin evlilik sözleşmesinin resmi olarak imzalandığı tarihten itibaren elde ettikleri tüm mallar eşit olarak bölünecektir. Yani nikah masasında imzalandıktan sonra satın alınan tüm mallar genellikle eşit olarak paylaşılır. Bu konuda herhangi bir mutabakata varılamasa da malları ikiye bölmenin yasal bir hak olduğu da söylenebilir. Peki boşanmada mülkiyeti ve nafakayı paylaşmaya ne dersiniz? İşte bu sorunun cevabı!

Mal paylaşımı ve boşanma durumunda nafaka

Ülkemizde boşanma sonrası nafaka söz konusu olduğunda çoğu zaman kadınların desteklendiği gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Çocukların genellikle kadınlarla birlikte kalması nedeniyle boşanma sonrası mahkeme tarafından belirlenen nafaka tutarının erkek tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bu arada üç çeşit bakım olduğunu bilmekte fayda var. Bu:

  • Bakımı ölçün
  • Yoksullukta geçim
  • Bağlı kuruluş nafakası olarak sınıflandırılırlar.

Mahkemenin açıldığı andan itibaren nafaka ödemesine nafaka tedbiri denir. Boşanmanın resmileşmesinden sonra, nafaka ölçüsü yoksulluk nafakasına dönüşür. Nafaka aynı zamanda çocuk parası olarak da tanımlanmaktadır.

Boşanmada mülk gaspı nasıl olur?

Mülk kaçırma, özellikle tartışmalı boşanmalarda sıklıkla tercih edilen yöntemdir. Boşanmada mal kaçırmaya ne dersiniz? Özellikle evlilik sırasında elde edilen malları satarak kaçırmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Burada da malların üçüncü şahıslara yasadışı transferi bir mülk kaçakçılığı yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Bu gibi durumlarda, zarar gören tarafın etkin bir şekilde yasal sürece dahil edilmesi ve hak sahibi olduğu mülkü adil bir şekilde paylaşması da mümkündür.

#

24 Eki 2020 - 14:03 - Ne, Nedir?


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İyi 1 Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İyi 1 Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İyi 1 Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İyi 1 Haber değil haberi geçen ajanstır.