PTT personel alımı ne zaman? 2021 PTT personel alımları başvuru şartları ne?

PTT personel alımı ne zaman? 2021 PTT personel alımları başvuru şartları ne? Her yıl bazı personel alım koşulları doğrultusunda, personel alımı için kurumun uyguladığı yöntemlere göre adaylar sınava alınacaktır. Ancak PTT memuru işe alım ilanlarının ertelenmesinin, pandemi süreci nedeniyle kurumun işe alımını bir süre ertelemesinin ardından 2021 bahar dönemine erteleneceği iddia ediliyor

 PTT personel alımı ne zaman? 2021 PTT personel alımları başvuru şartları ne?

Her yıl bazı personel alım koşulları doğrultusunda, personel alımı için kurumun uyguladığı yöntemlere göre adaylar sınava alınacaktır. Ancak PTT memuru işe alım ilanlarının ertelenmesinin, pandemi süreci nedeniyle kurumun işe alımını bir süre ertelemesinin ardından 2021 bahar dönemine erteleneceği iddia ediliyor. Bu süreçte PTT personel alımı başvurularını kaçırmak istemeyenler, PTT iş ilanlarını yakından takip etmek isterler. Peki, PTT işlerine nasıl başvurulur? PTT 2021 personel alım başvuruları ne zaman yapılır?

PTT PERSONEL ALIMI NE ZAMAN?

PTT, işe alımlarla ilgili henüz yeni bir duyuru yayınlamadı. Açıklama gelir gelmez haberimize eklenecektir.

PTT İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kişiler gerekli şartları sağladıkları takdirde kurumlar tarafından uygulanacak sınav veya mülakatlara katılarak belirli bir pozisyonda işe alınacaktır. Aynı zamanda PTT her yıl kendi internet sitesinde veya konu ile ilgili farklı sitelerde işe alınacak personel sayısını vatandaşlara bildirir. PTT iş başvurusu yapmak isteyen adaylar için gerekli detaylar aşağıdaki gibidir;

a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT’nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

b) On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.

c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

ç) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.

d) Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.

e) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.

f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

g) Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.

h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.

ı) Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.

i) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.

j) KPSS’den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.

PTT personel alımı ne zaman? 2021 PTT personel alımları başvuru şartları ne?

PTT YAZILI SINAVDA NELER SORULUYOR?

PTT yazılı sınavda vatandaşlar hangi konular ve ne tür sorularla karşılaşacağını merak ediyor. İşte PTT Genel Müdürlüğünün sınav kılavuzunda yayınladığı konu başlıklarına ilişkin detaylar şöyle;

  • * Türkçe Paragraf, Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları
  • * Sözel Akıl Yürütme
  • * Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme
  • * Temel Yurttaşlık Bilgisi
  • * Türkiye Coğrafyası
  • * Genel Kültürel ve Güncel Sosyo Ekonomik konular
  • * Ölçme becerisi
#

19 May 2021 - 09:20 - İş İlanları


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İyi 1 Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İyi 1 Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İyi 1 Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İyi 1 Haber değil haberi geçen ajanstır.