Vasi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur?

Vasi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? Vasi olmak isteyenler, nasıl işlem yapmalı? Vasi maaşları ne kadar ödenir? Sizlere bu yazımızda merak ettiğiniz konulardan birisi olan Vasi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğiz

Vasi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? Vasi olmak isteyenler, nasıl işlem yapmalı? Vasi maaşları ne kadar ödenir? Sizlere bu yazımızda merak ettiğiniz konulardan birisi olan Vasi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğiz.

Yasal vasilerin 2020’de alması beklenen para, yasal vasiye maaş ödenmesi gereken durumlar için tahsis edilecek. Bir vasinin maaşı, vasinin velayetine sahip olduğu kişinin bakımı veya yönetemediği varlıkları yönetmek için ödenen maaşıdır.

Vasi Nasıl Olunur?

Bir kişinin vasi olmasının ilk şartı, mahkemenin 18 yaşın altındaki bir kişiye veya zihinsel veya bedensel olarak hayatta kalamayan bir kişiye bakması için atanmasıdır. Mahkeme buna, devlet veya bireyler tarafından açılan gözaltı işlemlerine dayanarak karar verir.

Vesayet usulüne göre vasi olarak atanan kişi, vesayet altında bulunan kişinin tüm mal varlığını temsil etme hakkına sahiptir, ancak vesayet altındaki kişiden bağımsız olarak bu malları satamaz veya devredemez.

Vasilere Nasıl Maaş Bağlanır?

Bir kişinin vasinin maaşını alabilmesi için, velayet davası kapsamında sorumlu olduğu kişinin yaptığı masraf ve masrafları belgelendirmesi gerekir. Buna göre bir kişinin veli maaşı almasının şartları aşağıdaki gibidir:

Bir kişinin, kendisini alan kişiyi destekleyecek bir geliri yoksa ve bunu belgelemişse, mahkeme tarafından uygun görülen vasi maaşını alabilir.

Vasi, vasilik görevi nedeniyle vasisi olduğu kişinin muhasebe masrafları, seyahat masrafları ve işi karşılığında vesayet aylığı başvurusunda bulunabilir.

Burada mahkeme tarafından belirlenecek vasinin maaşı mahkemenin takdirindedir. Örneğin vasi bu görev nedeniyle büyük bir servet ve şirketi yönetmek zorunda kalırsa, bu durumda yaptığı işe ve üstlendiği sorumluluğa göre çok yüksek vesayet maaşları alabilir. Buna göre vesayet maaşını belirleyen eserlerden bazıları şu şekildedir:

  • Vesayet altındaki kişinin malvarlığı ile ilgili defter tutma, defter tutma ve vergi ödemeleri ile ilgili işler,
  • Vesayet altındaki kişinin değerli eşyalarının ve paralarının saklanması ve korunması ile ilgili hususlar,
  • Taşınır ve taşınmaz malların satışı ile ilgili olarak vesayet altına alınan kişinin mahkeme kararı olduğu durumlarda bazı borçların kapatılması için çalışmak,
  • Korunan kişinin yatırımlarını yönetmek ve bazı belirsiz yatırımları güvenli yatırımlara dönüştürmekle ilgili işler;
  • Vesayet altındaki kişinin ticari girişimini yönetmekten kaynaklanan işler.

Öte yandan, ailesini kaybetmiş 18 yaşın altındaki bir kişinin bir aile vasisinin malını yönetmesi pratikte pek yaygın değildir. Bazı durumlarda, vasi eldeki görevleri yerine getirmek için yeterli donanıma ve beceriye sahip değilse, mahkeme vasi yerine bir kayyım atayabilir. 18 yaşın altındaki bir kişi vesayet altına girdiğinde, vesayet otomatik olarak kaldırılır ve miras aldığı tüm varlıkların tek yöneticisi olur.

Vasi Maaşına Nasıl Başvurulur?

Vasinin maaşına başvurmak için, bir kişinin velayet davası ile birlikte vasi maaşı için başvurması gerekir. Vasi maaşı başvurusu, vesayet davası açıldıktan ve karar verildikten sonra da yapılabilir. Ancak vasi, vasinin maaşının yetersiz olduğunu tespit ederse, velinin maaşını belirledikten sonra, mahkemeye yeniden dava açabilir ve velinin maaşının artırılmasını talep edebilir.

Vasiler Ne Kadar Maaş Alır?

Bir kişinin alabileceği veli maaşının alt sınırı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan yetim aylığıdır. Yetim aylığı kapsamında çekilebilecek veli maaşı iki aylık 100 TL’dir.

Öte yandan vesayet aylığı için üst sınır yoktur. Vasilik maaşının üst sınırı, maaşı vasinin yerine getirdiği görev ve sorumluluklara göre belirleyen mahkeme tarafından belirlenir.

Diğer Konular ve Bilgiler:

#

19 Eki 2020 - 09:29 - Ne, Nedir?


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İyi 1 Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İyi 1 Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İyi 1 Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İyi 1 Haber değil haberi geçen ajanstır.