Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu Nedir?

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu Nedir? Özel katkı payı fonu, insanların emekli işçi olarak yaşam standartlarını korumalarını sağlar. Bugün piyasada çok çeşitli fonlar var ve bu fonların bireyler için en çekici yönü devlet tarafından finanse edilmeleridir

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu Nedir?

Özel katkı payı fonu, insanların emekli işçi olarak yaşam standartlarını korumalarını sağlar. Bugün piyasada çok çeşitli fonlar var ve bu fonların bireyler için en çekici yönü devlet tarafından finanse edilmeleridir. Bireysel emeklilik nedir sorulduğunda emeklilerin çalışma hayatı boyunca düzenli olarak kurtarılıp rahat bir yaşam sürdükleri özetlenebilir. Bireysel emeklilik sistemi adı verilen bir planda birikimleriniz uzmanlar tarafından değerlendirilir. Bu birikimin hangi fonla büyüyeceğine karar verilir. Ancak bireysel emeklilik planı dahilinde oluşturduğunuz planların uzun vadeli planlar gibi göründüğü unutulmamalıdır.

Geçmişte devlet katkısı belli bir statüye sahip kişilere tanınan bir haktı, bu katkının sınırları genişledi ve artık herkes devlet desteğinden yararlanabiliyor. Bireysel emeklilik fonlarında bu özelliğin getirilmesiyle birçok kişi emeklilik planları oluşturdu. Bireysel emeklilik hizmetini düşünen kişilerin sayısı arttıkça, planlar ve fonlar sunan ve seçeneklerini çeşitlendiren kuruluşlar da arttı.

Bugün hemen hemen her banka özel emeklilik fonları sunmaktadır. Fonlara devlet desteği ile banka müşterilerinin ilgisini çeken bu fonlar, cebe göre değişmektedir. Sadece bankaların değil, sigorta şirketlerinin de sunduğu bireysel emeklilik fonları şu şekilde sıralanabilir:

  1. ING Bank: ING Bank Bireysel Emeklilik 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren müşterilerine otomatik katılım imkanı sunuyor. Otomatik katılımı şu şekilde tanımlamak mümkün: Bireysel emeklilik modelleri tamamen gönüllüğe dayanırken, 1 Ocak 2017’de yapılan düzenlemeyle 45 yaşının altında olup özel sektör ya da kamuda çalışanlara otomatik emeklilik planlaması getiriliyor. %25 devlet katkısının da dahil edileceği sistemde, sadece %3lük katkı payı ödemesi yapılması gerekiyor.
  2. Deniz BankMet Lise ile birlikte çalışan Deniz Bank da Bireysel Emeklilik için her cebe göre farklı fon fırsatları sunuyor. Fonlardan pek de anlamıyorsanız, size en uygun modeli seçecek uzmanlar barındırıyor. Her fonda %25 devlet desteği ve risk raporlamaları da mevcut. Deniz Bank Bireysel Emeklilik giriş aidatı ise, bankayla aranızda yaptığınız sözleşmenin yürürlüğe girdiği yılın ilk altı ayında geçerli olan aylık asgari brüt ücretin %8,5’i kadar.
  3. NN Hayat Emeklilik: NN Hayat Emeklilik Devlet Katkısı olan %25’i emeklilik sistemlerinde bulunduran kuruluşlardan biri. Alternatif Emeklilik Planınıza NN’de 3 aylık, 6 aylık ve 9 aylık ödemelerde bulunabilirsiniz. Giriş aidatı olarak yalnızca 20 TL tahsil edilir. Bu tutarın sözleşmeyi yaptığınız anda ödenmesi gerekir. NN Hayat Emeklilikte birtakım kesintiler mevcut. Bunlar başlık olarak şu şekilde sıralanıyor: Yönetim gider kesintisi, Aylık katkı payı tutarı tahsil edilecek toplam yönetim gideri kesintisi, Fon toplam gider kesintisi, Ödemeye ara verme halinde sabit gider kesintisi. NN Bireysel Emeklilik Kimin sorularıyla günlük hayatta karşılaşmak mümkün çünkü 2008 yılından beri Türkiye’de olan bir kuruluş. ING Bank’ın sigorta, yatırım hisselerini satın almasıyla doğmuştur ancak Avrupa’da birçok ülkede de faaliyet göstermektedir.

Bireysel emeklilik sistemlerinde devlet katkısı

1 Ocak 2016’da yürürlüğe giren düzenleme ile bireysel emeklilik sistemine katılanlara devlet desteği başladı. Artık bireysel emeklilik sistemine dahil olan ve emeklilik hayatını rahat yaşamak isteyenler, devlet desteği ile birikimlerini çok daha hızlı büyütebilirler. Emeklilik hesabınıza ödediğiniz her 100 TL için 25 TL devlet katkısı vardır. Aylık 500 TL katkı koyarsanız devlet desteği ile paranız 625 TL olur. Bireysel emeklilik sözleşmelerinin her birinin kendi fon grubu içinde farklı kesintileri vardır. Çok sayıda kesinti olmasına rağmen, kamuoyunda görülen en yaygın kesinti kalemleri giriş ve yönetim giderleridir. Ancak 1 Ocak 2016 tarihli kararname, bu kesintilerin sözleşmenin ilk 5 yılı içinde yapılabileceğini öngörmektedir.

BES kesintisi

Bireysel emeklilik kesintileri olarak da bilinen bu kesintiler, otomatik katılım sisteminin devreye girmesiyle başladı. 1 Temmuz 2018’de 10-49 çalışanı olan yerleri etkileyen aksaklıklar 4,5 milyon kişiyi etkiliyor. Devletin sağladığı% 25 yardıma ek olarak ilk iki ayda istifa etmeyen işçi sadece bir kez 1.000 TL alıyor. En az on yıllık sigorta geçmişine sahip emeklilere% 5 ek destek veren devlet, bireysel emeklilik hizmeti için çok cesaret vericidir. Bireysel emeklilik sistemi 2003-2017 yılları arasında 7 milyon katılımcıya ulaşırken, otomatik katılım sistemi ile bu sayı birdenbire 11 milyona çıktı. Hem faizsiz hem de faizsiz fonlara sahip otomatik öz sermaye fonunda size en uygun fonu seçmeniz de mümkün.

Bu PPS kesintilerinin ne kadar maaş kazandığını soruyorsanız, cevabı şudur: Ana gelirinizin% 3’üne kadarı prime dahildir. Aynı zamanda Bakanlar Kurulu bu oranı ikiye katlama ve% 1 oranında düşürme hakkına sahiptir. Ödemenizi maksimum 3 ay süreyle askıya alabilirsiniz. Ancak, bunu yapmak için patronunuzla daha yüksek bir oran ödemek için bir anlaşma yapmanız gerekir. Sisteme girmeniz ve herhangi bir nedenle memnun kalmamanız veya cayma hakkınızı kullanmak istemeniz halinde 2 aylık süre belirlenmiştir. Bu süre içinde cayma hakkınızı kullanırsanız, 10 gün içinde para iadesi alacaksınız.

Devlet katkısı birçok yardım türünde cazip görülürken, ilk üç yıl içinde emekli olanlara devlet katkısı olmadığı unutulmamalıdır. Devlet katkıları için uygulama oranları aşağıdaki gibi değişir:

  • 3-6 yıl için yüzde 15
  • 6-10 yıl için yüzde 60

10 yıl ve üzeri için yüzde 100 olarak tanımlanır ancak bu durumun karşılanması için 56 yaşını doldurmak zorunludur.

Zaten bir BES sistemine kayıtlıysanız ve iş değiştirdiyseniz, tüm haklarınız yeni şirketin modeline aktarılacak ve hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Ancak, daha önce BES’e kaydolduysanız ve otomatik olarak kaydolduysanız, bu iptallerden herhangi birini iptal etme hakkınızı kaybedebilirsiniz. Ancak ikisinin birlikte devam etmesi mümkündür. İşveren, IPS ve şartlarına uymazsa, her ihlal için 100 TL ödemek zorunda kalacaktır.

Özel emeklilik için alternatif emeklilik fonu

BES kesintileri fondan fona veya bankadan bankaya değişebilir. Ancak neredeyse hepsi bir araya getirildiğinde şöyle bir liste ile karşılaşabiliriz: İlk 5 yıl ve 5 yıl sonra yapılacak kesintiler farklıdır. Bireysel emeklilik sistemi uzun vadeli bir sistem olduğu için bu sistemde ne kadar çok zaman geçirirseniz şartlar o kadar düşük olur. Giriş ücreti ve ilk 5 yıl içinde alınan kesintilerden yönetim ücreti kesintisi. 6. yıl ve sonrasında devletin kontrolü altındasınız.

İlk 5 yıldan sonra gerçekleşen devlet kontrolleri kişinin lehine çalışır. 6. yıl ve sonrasında bireysel emeklilik sisteminde kalmaya devam ederseniz, devletin kontrol etmek için kullandığı oran her yıl artacaktır. Fonun Toplam Gider Kesintisi olarak bilinen kesinti artık iade edilebilir bir yöntemdir. 01/01/2021 tarihinden itibaren ilk 5 yılını dolduran müteahhitlere iade edilen kalemdir. İadeler, sözleşme tarihinden itibaren 5 gün içinde yapılacaktır.

#

16 Eki 2020 - 22:02 - Devlet Destekleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İyi 1 Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İyi 1 Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İyi 1 Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İyi 1 Haber değil haberi geçen ajanstır.